Član Gradskog veća Aco Petrović, sekretar za socijalnu zaštitu Nenad Matić i sekretar za privredu Aleksandar Milošević posetili su danas “Lola preduzetništvo”, jedno od četiri preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kojima je grad Beograd finansijski pomogao kako bi se očuvali postojeći i poboljšali uslovi za otvaranje novih radnih mesta. Sekretarijat za privredu je u okviru programa subvencionisanja mašina i opreme za preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje izdvojio šest miliona dinara, a “Lola preduzetništvo” je dobilo dva miliona dinara za nabavku mašine za ofset štampu velikog formata, koja im je bila potrebna kako bi održali svoju konkurentnost na tržištu i zadržali postojeća radna mesta osoba sa invaliditetom.
Član Gradskog veća Aco Petrović, sekretar za socijalnu zaštitu Nenad Matić i sekretar za privredu Aleksandar Milošević posetili su danas “Lola preduzetništvo”, jedno od četiri preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kojima je grad Beograd finansijski pomogao kako bi se očuvali postojeći i poboljšali uslovi za otvaranje novih radnih mesta.
Sekretarijat za privredu je u okviru programa subvencionisanja mašina i opreme za preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje izdvojio šest miliona dinara, a “Lola preduzetništvo” je dobilo dva miliona dinara za nabavku mašine za ofset štampu velikog formata, koja im je bila potrebna kako bi održali svoju konkurentnost na tržištu i zadržali postojeća radna mesta osoba sa invaliditetom.
Očekuje se da se ova preduzeća aktivno uključe u program daljeg razvoja socijalnog preduzetništva, koji se sprovodi u saradnji sa Sekretarijatom za socijalnu zaštitu. Osim otvaranja novih radnih mesta, ova preduzeća biće od velike pomoći u daljem stručnom osposobljavanju kadrova, kako bi se dobila kvalitetna radna snaga koja bi se ponudila ostalim privrednim subjektima i na taj način smanjila nezaposlenost u ovom sektoru.
Prema rečima sekretara za socijalnu zaštitu Nenada Matića, cilj projekta socijalnog preduzetništva jeste da se socijalno ugroženim građanima omogući da u ovoj ustanovi, uz stručnu i adekvatnu podršku, brže dođu do zaposlenja.
Imajući u vidu da je Sekretarijat za socijalnu zaštitu nosilac projekta socijalnog preduzetništva koji će ove godine početi sa realizacijom, mi se nadamo da ćemo u saradnji sa Ministarstvom rada i Nacionalnom službom za zapošljavanje na taj način uspeti da zaposlimo nekoliko hiljada socijalno ugroženih sugrađana, napomenuo je Matić.
Budući Centar za socijalno preduzetništvo nalaziće se na Trgu Nikole Pašića 8 i imaće izložbeno-prodajni prostor, gde će svoje mesto naći proizvodi već postojećih socijalnih preduzeća.
Član Gradskog veća Aco Petrović rekao je da se očekuje da sledeće nedelje počne adaptacija prostora, koja će trajati narednih mesec i po dana i tada će ovaj centar početi sa radom. Osim izložbenog dela, postojaće i edukativni centar, gde će zainteresovani moći da se obuče za konkretna zanimanja. Aktivnosti centra za socijalno preduzetništvo biće usmerene na lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe, zatim na lica kojima nije obezbeđeno pravo na profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, osobe starije od 50 godina koje su bez svoje krivice ostale bez posla, samohrane roditelje u stanju socijalne potrebe, žrtve porodičnog nasilja, lica koja su korisnici prava na materijalno obezbeđenje porodice, lica koja su izdržala kaznu zatvora, pripadnike romske zajednice, izbegla i raseljena lica...
Procenjuje se da u Beogradu ima oko 17.000 ljudi koji pripadaju ovim kategorijama.
Petrović je takođe ukazao da je neophodno da ova preduzeća plaćaju manji PDV, da imaju manja izdvajanja za lične dohotke, kako bi postala konkurentna na tržištu, kao i da na njihovim proizvodima postoji posebno obeležje da je reč o proizvodima u okviru socijalnog preduzetništva.
Žarko Milićević, direktor preduzeća “Lola preduzetništvo”, rekao je da “Lola” postoji od 1997. godine i od ukupno 130 radnika, trenutno zapošljavaju 67 invalidnih lica. Bave se proizvodnjom kancelarijskog materijala i ambalaže za prehrambenu industriju, a u novom pogonu proizvode se testenina, smrznuto testo, peciva, domaći kolači i keks. Sa radnicima u “Loli” svakodnevno rade psiholog, sociolog i defektolog.